וידאו או אנימציה – מה נכון לסרט התדמית שלכם?

בדקתם, חקרתם, פיניתם מקום בתקציב ואתם מוכנים לצאת לדרך ולהפיק את הסרטון השיווקי שלכם. אבל רגע לפני שאתם מסתערים קדימה, יש החלטה מאוד מהותית שעליכם לקבל – האם הסרטון יהיה בוידאו או באנימציה?

מעבר להעדפה האישית שלכם בנושא, ישנם שיקולים מקצועיים ושיווקיים שתרצו לקחת בחשבון כדי לוודא שאתם מפיקים את המיטב מההשקעה שלכם. בכתבה שלפניכם ריכזנו את היתרונות והחסרונות העיקריים של כל אחת מהאפשרויות, כדי שתוכלו לקבל בחירה מושכלת.

מתי כדאי ללכת על וידאו?

כוחו של הוידאו (Live Action בלעז) טמון ביכולת שלו לייצג נאמנה את המציאות במדויק, וישנם כמה סוגים של סרטונים שבהם הייצוג הזה הוא חסר תחליף. הנה כמה מהם:

סרטון מוצר

כאשר מדובר במוצר פיסי – כזה שאנשים משתמשים בו, מפעילים אותו, לובשים או נועלים אותו, ישנו יתרון משמעותי בהצגת המוצר עצמו באופן הברור והריאליסטי ביותר, המעניק לצופים מושג ברור ככל האפשר של מה שהם עתידים לקבל בתמורה לכספם. איך המוצר נראה וכיצד בדיוק הוא עובד – אלה הם רכיבים מרכזיים בכל סרטון מוצר, ועל מנת להעביר אותם בצורה אמינה ומשכנעת חייבים להראות את הדבר עצמו.

בסרטון הזה, חברת התיקים היוקרתית Tumi נותנת ערך לצופים שלה דרך טיפים מועילים לאריזה נכונה, תוך כדי הצגה אטרקטיבית של התיקים והמזוודות שלה:

סרטון וידאו הוא גם הזדמנות טובה להעניק למותג שלכם פנים אנושיות בדמות שחקן או פרזנטורית כריזמטיים שיציגו את המוצר או השירות שאתם מציעים בצורה ייחודית ומעוררת הזדהות, דבר שלמרות הכל, אין לו תחליף בממלכת האנימציה.

בסופו של דבר, כאשר עושים זאת נכון, אין דרך טובה יותר לעורר רגש והזדהות מאשר להציב אדם בשר ודם במרכז הפריים.

הנה דוגמה אהובה ומצוטטת ביותר לפרזנטור מצוין (שהוא במקרה לגמרי גם מייסד החברה), שמביא שפע של אנושיות והומור למותג שהוא משווק:

גם כשהמוצר הוא שירות

מאותה הסיבה בדיוק, סרטון וידאו הוא אפקטיבי במיוחד גם כשמדובר בעסק שמעניק שירות אישי המבוסס על אינטראקציה אנושית, למשל יועצים, מטפלים, מרצים וכיו"ב. כאן יש חשיבות גדולה במיוחד להצגת האנשים שמאחורי השירות, במטרה לעורר בצופים את התחושה שיש כאן אנשי מקצוע שאפשר לסמוך עליהם (זה בהנחה, כמובן, שהמצטלם עובר מסך היטב ואכן מצליח לעורר את התחושה הזאת, גם אם בעזרתו של במאי הסרטון).

וגם בסרטוני גיוס עובדים

אותו הדבר הוא נכון גם כשמדובר בסרטוני מיתוג מעסיק או סרטוני גיוס עובדים, בהם המטרה היא, במידה רבה, להציג את האווירה בארגון ואת העובדים בו באור חיובי על מנת למשוך אליו עובדים חדשים ואיכותיים. גם במקרה הזה, אין כמו וידאו שמתעד את האנשים ואת מקום העבודה שלהם באופן אישי ואותנטי.

הסרטון הזה של Zendesk הוא דוגמה מעולה לתיעוד חינני של משרדי החברה והצוות שלה, המלווה בקריינות הומוריסטית וחביבה:

בשורה התחתונה, החיבור שנוצר עם דמות אנושית על המסך הוא לרוב מיידי ועוצמתי יותר מאשר זה שנוצר עם דמות אנימטיבית. לכן, ברוב המקרים, סרטון אנימציה יהיה פחות אפקטיבי כאשר החוויה האנושית היא זו שנמצאת במרכז הסיפור. וכאמור, גם כשכוכב הסרטון הוא מוצר פיזי, לא כדאי להתפשר על פחות מצילום וידאו איכותי המציג אותו ואת השימוש בו במלוא הדרם.

ויחד עם כל זאת, לאנימציה יש כמה יתרונות שהוידאו פשוט אינו יכול להתחרות עמם.

מתי עדיף לבחור באנימציה?

בעוד שהוידאו מצטיין בהצגת המציאות, האנימציה מעולה דווקא בהפלגה במחוזות הדמיון. החופש הזה מאפשר לנו לתאר דברים שאינם קיימים במציאות, וזהו יתרון גדול בסוגי סרטונים רבים.

עולמות תוכן מופשטים

ללא ספק, יתרונה של האנימציה בא לידי ביטוי במיוחד כאשר עולה הצורך להעביר רעיונות מופשטים ובעלי רמת מורכבות גבוהה בדרך ברורה המושכת את העין.

סרטונים שיווקיים בתחומים כמו כלכלה וטכנולוגיה מצריכים לעתים קרובות העברה של מידע מורכב שאין לו ביטוי חזותי מובהק במציאות, בצורה בהירה וקלה להבנה ותוך זמן קצר. במקרים אלה, אנימציה מאפשרת יצירה של מטאפורות חזותיות, שממחישות רעיונות מסובכים והופכות אותם לנגישים יותר עבור הצופה – והכל תוך דגש על סגנון ואסתטיקה גבוהה.

קחו למשל את הסרטון הזה שהפקנו ל-IBM, ומתאר את פתרונות האחסון שלהם דרך דימויים צבעוניים ומסוגננים, שמעניקים פרשנות ויזואלית לתכונות וליתרונות של המוצר:

בזכות האנימציה, יכולנו ליצור כאן עולם דימויים עשיר ואסתטי שמפשט את המורכבות של המוצר המשווק ומנגיש אותו גם לצופה העסוק ששומע עליו בפעם הראשונה.

מגרש המשחקים של הדמיון

יתרון משמעותי נוסף של יצירת סרטון שיווקי באנימציה הוא החופש היצירתי שהיא מביאה עמה. ראשית כל, באנימציה אנחנו בעצם בוראים עולם מאפס: יש לנו שליטה מלאה על כל מרכיב בפריים, החל מהצבעים, דרך סגנון הדמויות והרקעים ועד לתכנים עצמם.

אנחנו יכולים, לדוגמה, לבחור בפלטת צבעים שתואמת את צבעי המותג כדי ליצור אחידות בשפה הויזואלית שלו, ובסגנון עיצובי שיקלע לטעמו של קהל היעד שלנו במדויק.

אך מעל הכל, האנימציה מאפשרת לנו ליצור דמויות, לוקיישנים והתרחשויות שמספרים סיפורים בקנה מידה שרק הוליווד יכולה להרשות לעצמה להפיק בסרט לייב אקשן.

via GIPHY

כלבים טייסים, למשל, קשה מאוד לייצר במציאות, אבל באנימציה זה קורה די בקלות.

החופש הזה מאפשר לנו ליצור סרטון ייחודי, בולט ולפעמים אפילו בעל נגיעה אמנותית, שמשתמש בעולם דימויים עשיר ומסקרן כדי להעביר את המסרים שלנו.

גמישות הפקתית

יתרון נוסף של האנימציה ביחס לוידאו הוא הגמישות היחסית שהיא מאפשרת ביחס לשינויים שנעשים בסרטון בשלבים מתקדמים של ההפקה.

נניח, לדוגמה, שעמוק בתוך התהליך חל שינוי במסרים המרכזיים של הסרטון ויש צורך לערוך מעט את התסריט ולהוסיף כמה משפטים או אפילו סצנה קצרה באמצע הסרטון.

בוידאו, המשמעות היא איסוף של צוות ההפקה והשחקנים מחדש לטובת יום צילום נוסף (או יותר), והתמודדות עם בעיות המשכיות שצצות לעתים קרובות במקרים כאלה. באנימציה, לעומת זאת, מעצב/ת ואנימטור/ית יכולים לחולל פלאים ולברוא סצנות חדשות בכוחות עצמם וללא צורך בצוות מלא סביבם, מה שמשפיע לטובה גם על העלויות.

קצת על הכסף

העלויות של הפקת סרטונים שיווקיים נעות על טווח רחב ביותר. בקצה הנמוך של הסקאלה, קיימות היום פלטפורמות שמאפשרות ליצור תכנים באופן עצמאי. בקצה הגבוה, יש יוצרים וסטודיואים שמפיקים סרטונים ברמה בינלאומית. וכמובן שבין לבין ישנו מגוון רחב של אפשרויות במחירים וברמות הפקה שונות. על אף שקשה להכריע חד משמעית בעניין זה, ניתן לומר כי הפקת וידאו מקצועית היא לרוב יקרה יותר מאשר הפקת אנימציה. אך כאמור, כל מקרה לגופו.

אז… וידאו או אנימציה?

כפי שראינו, התשובה לשאלה הזו תלויה במידה רבה במוצר או בשירות שאתם שואפים לשווק. בעוד שוידאו הוא כלי מצוין להעברת מוצרים ושירותים מוחשיים, שהחוויה האנושית היא במרכזם, אנימציה היא נהדרת כשמדובר במוצרים מופשטים או בשירותים כלליים יותר. במקרה השני, דווקא החופש ליצור עולם דימויים עשיר החופשי ממגבלות המציאות מהווה יתרון עצום.

עדיין מתלבטים? רוצים להתייעץ? צרו איתנו קשר ב- studio@ankanimation ונשמח לעזור לכם למצוא את ה-סרטון שלכם.

רוצים להמשיך לקרוא? הנה עוד פוסטים שיעניינו אתכם:

קראו עוד
בלוג סטודיו אנקה

הפקת סרטוני הדרכה לעסקים

  התשוקה ללמוד ולגלות דברים חדשים משותפת לכלל האנושות. הסקרנות מוטבעת בנו ומובילה אותנו יום-יום לגילויים חדשים ולמידע שימושי. והיום, כאשר האינטרנט פורס לרגלינו מגוון

המשך קריאה »
מוכנים להזיז עניינים?

תשאירו פרטים.
ניפגש, נדבר, נעשה סרט.

דרך מנחם בגין 150, תל אביב
03-5661911
studio@ankanimation.com

קראו עוד
בלוג סטודיו אנקה

הפקת סרטוני הדרכה לעסקים

  התשוקה ללמוד ולגלות דברים חדשים משותפת לכלל האנושות. הסקרנות מוטבעת בנו ומובילה אותנו יום-יום לגילויים חדשים ולמידע שימושי. והיום, כאשר האינטרנט פורס לרגלינו מגוון

המשך קריאה »